Yli 1300 katsojaa näki Vanhalla Kentällä hienojen ulko- ja sisäpelisuoritusten lisäksi yhden juoksun. Pesä Ysit nappasi koululaisotteluna Kuusankosken Puhtia vastaan pelatusta ottelusta kaksi sarjapistettä 1-0 (1-0, 0-0) lukemin.

Avausjakso oli kummaltakin joukkueelta kovin hermostunutta. Pallot pomppivat ulkopelaajien räpylöissä, eikä kumikaan esittänyt mitään ihmeellistä sisäpelissä. Yleisöä juoksuttomuus ei haitannut, sillä katsomot täyttäneet koululaiset onnistuivat pitämään erinomaista tunnelmaa yllä läpi ottelun.

Kentän puolella illan pääosan varastivat joukkueiden lukkarit. Kuusankosken Jutta Jyrkkä onnistui sekoittamaan Ysien pelaamista avausjaksolla, mutta huonommaksi ei jäänyt Ysien Essi Rytteri.

Ei nyt kaikkia salaisuuksia paljasteta, kun ensi viikolla on uudestaan peli Pesä Ysejä vastaan, mutta ihan hyvin sai hajua, muotoili Jyrkkä ottelun jälkeen.

Rytteri sen sijaan oli paljon suorasanaisempi omasta tiedosta vastustajan merkin suhteen. Useampaan kertaan Kuusankosken merkistä tavalla tai toisella jäljillä ollut Rytteri poltti etenijän etu- tai takapesiltä taktisella väärän avustuksella.

Kiva oli pelata, kun toisella puolella oli parhaita ystäviä. [Merkin suhteen] tänään oli vain hyvä tuuripäivä. Muiden kiireiden takia en ehtinyt sen tarkemmin tutustua vastustajan merkkiin, joten siitä ei ollut haisuakaan, tunnusti Rytteri.

Toisella jaksolla kumpikin joukkue keskittyi pitämän ulkopelinsä tiiviinä, sillä sisäpelissä ei kansaa kohauttaneita suorituksia nähty. Kuusankosken avausvuoro päättyi jo neljän lyöjän jälkeen, eikä Ysienkään oma vuoro ollut paljoa sen pidempi. Omaa kieltänsä kertoo myös kolmostilanteiden määrä toisella jaksolla. Ysit onnistui saamaan etenijän kolmoselle vain kolmesti ja Puhti puolestaan kahdesti.

Pelinjohtaja Joona Lankinen sen sijaan ruoti omiensa esitystä 1351-päisen yleisön edessä.

Toivottavasti ei oteta tavaksi tuota kentällä äsken tapahtunutta. Pisteiden saaminen on toki hienoa, mutta tuon yleisön edessä tämä esitys hävettää. Olimme pihalla henkisesti, mutta totta kai tuollaisella ulkopelillä ja voitto tässä vaiheessa lämmittää.

Ja se ottelun ainoa juoksu? Avausjakson toisessa vuorossa Sini Sataman lyönti Puhdin polttolinjaan poltteli räpylöissä ja juoksun toi Joanna Paukkunen.

Yhden juoksun ottelu naisten Ykköspesiksessä on erittäin harvinainen, sillä 2000-luvulla ei ole pelattu yhtään ottelua, jossa olisi tehty vain yksi juoksu. Lähimmäksi pääsee Tyrnävän Tempauksen ja Oulunsalon Vasaman välinen ottelu heinäkuun alusta vuodelta 2021, jolloin pisteet matkasivat Oulunsaloon 2-0 (1-0, 1-0) lukemin.