Pesä Ysien edustus pelaa viimeiset hallipelinsä sunnuntaina Kuusankosken turnauksessa. Vastaan asettuvat klo 11.00 Janakkalan Jana ja klo 17.00 Kuusankosken Puhti.
Puhti on Yseille hyvin tuttu vastustaja jo hallikaudelta, mutta Janakkalan Jana on tämän kauden joukkueelle uusi tuttavuus.
Pelaajistossa on edellisiin peleihin verrattuna vaihtuvuutta.
Lukkari Marianne Sivonen ei ole joukkueen käytettävissä. Lukkaroinnin tuurauskeikan hoitaa Kuusankosken Puhdin kasvatti Enni Sauvala.
– Hän on kertaalleen ollut meillä lukkarina. Kelpo tyyppi kaikin puolin, pelinjohtaja Jerry Stenberg kertoo.
Etenijäjokeri Lotta Anttonen on vielä vamman jäljiltä kuntoutusvaiheessa ja Erika Sauvala jää varotoimenpiteenä sivuun.
Lisäksi Noora Leppälä loukkaantui taannoin harjoituksissa ja vamma vaati leikkaushoitoa. Operaatio on suoritettu ja hän on aloittanut kuntoutuksen. Paluuaikataulusta ei ole tällä hetkellä tarkempaa tietoa.
Vakiopelaajien poissaolojen myötä Ysien junioreista Emmi Kaipia liittyy kokoonpanoon.
Pelillisesti Ysien tärkeimmät tavoitteet liittyvät ehjään joukkutekemiseen.
– Ulkopeliin halutaan vähän lisää ilmettä. Se on ollut vähän virkamiesmäistä. Nyt saa riehua luvan kanssa. Haluan nähdä sellaista eteläkarjalaista pesäpalloa. Ollaan iloisia ja tuuletellaan. Yleisesti koko kauden tavoitteisiin kuuluu räväkkyys. Halutaan olla erityisesti kotona kovia.
Kokoonpano sunnuntaina
1. Aino Koistinen 3K
2. Tiia Saarela 2P
3. Riina Kallio 3V
4. Piitu Saarinen 2V
5. Reetta Lehtinen 1V
6. Aada Koistinen S
7. Sini Satama/Sara Moilanen 3P
8. Joanna Paukkunen 2K
9. Enni Sauvala L
10. Emmi Kaipia
11. Sara Moilanen/Sini Satama
12. Mette Leskinen
Satama ja Moilanen vaihtavat paikkoja otteluiden välissä.