Superpesis: Hallitseva mestari vastaan kotiavaukseen

Tapsan Kunnari alkoi räväkästi viime viikonloppuna, -01 ikäluokan pelurit pääosissa!
8.5.2018
Heittämällä hyvää – Tule mukaan sentti / piste kaavalla!
15.5.2018

Superpesis: Hallitseva mestari vastaan kotiavaukseen

Pesä Ysit avaa kautensa kotimaan kentillä, kun se saa Vanhiksella vastaansa hallitsevan Suomen mestarin Manse PP:n.

Kautensa Fuengirolan auringon alla aloittanut Pesä Ysit kärsi 2–0 (1–0, 5–1) sarja-avauksessaan tappion Lapuan Virkiälle. Kolmen viikon sarjatauon aikana joukkue kohtasi harjoitusotteluissa sarjanousija Hyvinkään Tahkon kahdesti. Ensimmäisen kohtaamisen Vanhiksella vei nimiinsä Tahko 0-1 lukemin, mutta jälkimmäisessä ottelussa muutamaa päivää myöhemmin Ysittäret nappasivat 0-2 vierasvoiton Pihkalan stadionilta.

Ysittäret kokivat talven aikana jonkin verran muutoksia. Uusina kasvoina joukkueeseen liittyivät etenijä/vaihtaja Jannika Lillunen, joka siirtyi Lappeenrantaan Lappajärven Veikoista, Kajaanin Pallokerhoa viime kaudella edustanut Jenna Siira, Haminan Palloilijoista polttolinjalla pelaava Emmi Simonen, peräti viiden vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt etenijä Elina Väre ja viime kaudella Raumalla pelannut Inka Pietilä teki seuran kanssa vuoden mittaisen sopimuksen.

Ensimmäistä kauttaan joukkueen pelinjohtajana toimivan Juho Kaikon mukaan kolmen viikon tauko on tehnyt Ysien pelille vain hyvää ja muutamiin ongelmakohtiin on löydetty lääkkeitä.

Kolmen viikon pelitauko on sujunut hyvin ja olemme päässeet melko hyvin harjoittelemaan ja parantelemaan pieniä loukkaantumisia. Espanjassa haastoimme Lapuan hyvin ja olemme harjoituspelien aikana keksineet jo lääkkeitä muutamiin ongelmakohtiin pelissämme, kertoi Kaikko.

Hallitseva Suomen mestari Manse PP sai pidettyä joukkueen rungon kasassa talven aikana. Joukkueesta poistuivat uransa päättänyt Anna Rintanen ja lukkari Anni Heikkilä, joka siirtyi Hämeenlinnan Paukun riveihin. Lisäksi Pesä Yseissäkin pelannut ja koko viime kauden loukkaantumisen vuoksi sivussa ollut Anu Kiviharju siirtyi Seinäjoen Maila-Jussien riveihin.

Uusina pelaajina joukkueeseen liittyivät Kajaanin Pallokerhosta polttolinjalla pelaava Laura Karjalainen, Rauman Lukosta siirtynyt Henna Suominen, Hämeenlinna Paukusta siirtyneet koppari Sohvi Korhonen ja lukkari Fanni Kanerva ja polttolinjalla pelaava Anna Ala-Kauhaluoma.

Talven aikana Manse PP on pelasi kuusi harjoitusottelua, joista sen nappasi peräti viisi voittoa. Ainoa tappio tuli viimeisessä ottelussa Jyväskylä Kirittärille, joka nappasi 1-0 kotivoiton tamperelaisista.

Suomen kotiavaukseen saamme vastaan kovimman mahdollisen mittarin hallitsevasta Suomen mestarista. Manse PP on yksi sarjan nopeimmista joukkueista, joka pelaa hyvää ulkopeliä. Jos jaksojen alut onnistuvat niin meillä on hyvä mahdollisuus voittoon. Se on selvää, että helppoja virheitä emme kestä hallitsevaa mestaria vastaan, arvioi Kaikko.

Otteluennakon tarjoaa:

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *